Aşırı Kansızlık, pek çok farklı şekilde tanımlanan aşırı kansızlık, kırmızı kan hücrelerinin azalması ve fonksiyonlarını yitirmesi olarak tanımlanır. Tıpta ise anemi hastalığı olarak bilinir. Halk arasında kansızlık kanın azalması olarak bilinse de bu düşünce yanlıştır. Kan azalmaz ama kanın içinde bulunan bazı bileşenler azalabilir ve aşırı kansızlık ortaya çıkar.

Vücutta bulunan kanı oluşturan temel bileşenler dört tanedir. Bunlar; alyuvar, akyuvar, trombosit ve proteinlerdir. Kemik iliğinde üretilen milyonlarca kırmızı kan hücresi kana karışarak diğer kan hücreleri ile devir daim yaparlar. Kırmızı kan hücrelerinin içinde hemoglobin maddesi bulunur. Hemoglobinin en önemli görevi, solunum yolu ile alınan oksijeni organlara dağıtmaktır. İşte bu hemoglobin kimyasalının azalması sonucu aşırı kansızlık (anemi) hastalığı ortaya çıkar. Hemoglobinin az olmasının da iki nedeni bulunur. Birincisi kırmızı kan hücrelerinin yeterli hemoglobin maddesine sahip olmamasıdır. Diğer neden ise üretilen kan hücrelerinde hemoglobin kimyasalının az bulunmasıdır.

Kansızlık belirtileri

Tüm organlar çalışmak için oksijene ihtiyaç duyar. Hemoglobinin görevi de organlara oksijen taşımak olduğu için kansızlık vücutta organların düzenli çalışmasını engeller. Kansızlığın birçok belirtisi olabilir. En önemli belirtileri şunlardır:

  • Halsizlik, enerji eksikliği
  • Nefes darlığı
  • Baş dönmesi, göz kararması, çarpıntı
  • Tat alamama
  • Kulak çınlaması
  • Soluk ten

Kansızlık türleri

Aşırı kansızlığın birçok oluşma nedeni vardır. Şimdi de en önemli türlerini anlatmaya çalışacağız.

Demir eksikliğine bağlı kansızlık: Bu tür kansızlık hastalığını taşıyan insanlar kağıt,buz veya toprak yemeye meyilli hastalardır. Ağız içinde oluşan yaralar, dil ağrısı ve ağız kenarında çatlaklar bulunması bu tür kansızlığın belirtileri arasında yer alır. Yoğun kanamalı adet dönemi, demir ihtiyacının arttığı gebelik dönemi ve çölyak hastalığı bu hastalığa neden olur. Tedavisi için doktor kontrolünde demir arttırıcı ilaçlar kullanılır.

B12 eksikliğine bağlı kansızlık: Hastalığın belirtileri ellerin karıncalanması ve uyuşması, kararsız yürüme, sakarlık ve dokunma hissinin zayıflamasıdır. Tedavisi için genellikle B12 enjeksiyonu önerilmektedir.

Kırmızı kan hücrelerinin yıkımına bağlı kansızlık: Diğer adı hemolizdir. Ani ve kronik olarak ikiye ayrılır. Kronik yıkım nedeniyle meydana gelen aneminin belirtileri cildin sararması, kırmızı idrar ve bebeklerde bulunan büyüme geriliğidir. Ani kırmızı kan hücrelerinin yıkımında ise kronik yıkımda bulunan belirtilere ek olarak cilt altlarında morluk ve karın ağrısı eşlik eder. Tedavisi için folat takviyesi, kan nakli ve demir değişimi uygulanmaktadır.

Kansızlığın tanısı

Tanı için basit bir kan testi ile hemoglobin değerleri öğrenilebilir. Bazı durumlarda ise belirtileri açıktır. Örneğin gebelik döneminde demir eksikliği olması açık bir tanıdır. Eğer aşırı kansızlık dikkate alınmaz ise ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu hastalıkların en önemlileri lösemi, kanser, HIV ve lenfomadır.

Kansızlığın tedavisi

Cerrahi açıdan B12 enjeksiyonu, demir eksikliği giderici ilaçlar ve bazı müdahaleler yapılarak kansızlık giderilebilir. Hastanın da cerrahi müdahaleler dışında alabileceği önlemler vardır. Hastalar, özellikle ıspanak, balık, kırmızı et gibi içinde demir bulunan yiyecekleri tercih etmelidirler. Demir alımından sonra içinde C vitamini bulunan meyveler tüketmek de yararlı olacaktır. Demir alımının fazlası da vücuda zarar verir. Bu nedenle doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir