Kadınlarda Kansızlık, kendini tempolu ve hızlı bir yürüyüş, yokuş veya merdiven inip çıkarken ve fizikler aktivitelerin yoğun yaşandığı anlarda nefes darlığı ve çarpıntılar yaşanıyorsa, problemlerin kansızlıkla alakalı olma ihtimali oldukça artar. Sebebine gelince genç kızlarda ve genç bayanlarda demir eksikliğine nedeni ile meydana gelen kansızlık sıklıkla yaşanan bir sorundur. Her ay düzenli olarak tekrarlayan adet dönemi kanamalarıyla önemli ölçülerde demir kayıpları da yaşanmaktadır. Kaybedilen demir şayet yerine tekrar konamaz kanamalar artar veya sıklaşırsa yada kanamalar şiddetli olursa vücuttaki demir rezervleri en aza inerek demir eksikliği meydana gelmeye başlar. Klinik olarak incelenen tabloda demir eksikliğine bağlı kansızlık olarak değerlendirilir. Bu tip gelişen kansızlığa demir içeren gıdaları yeterince tüketmeyenler ve vejetaryenlerde özellikle “dalak, kırmızı et, karaciğer, balık, yumurta, süt ürünleri, yeşil sebzeler” tüketmeyenlerde sıklıkla rastlanmaktadır. Yukarıda da açıklandığı gibi adet dönemleri içinde üst üste birkaç ay olağandan fazla kan kaybeden veya sürekli tekrarlayarak oluşan kanamalara maruz kalan bayanlarda da içeriğinde bol miktarda demir yer alan besinler yeteri kadar tüketilse bile yine de belli oranda demir eksikliği açığı meydana geldiği vakitlerde kadınlarda kansızlık sorunu yaşanabiliyor.

Kadınlarda kansızlığın sıklıkla yaşanmasının sebebi yalnızca demir eksikliği olmamasının yanı sıra B12 vitamininin noksanlığı da oldukça önemlidir ve B12 vitaminine bağlı yaşanan kansızlık sorunuyla karşılaşmak her durumda mümkündür. Bu nedenle B12 eksikliği genel olarak vejetaryen kadınlarda olasılıkla rastlanan bir durumdur. Herkesin de bildiği gibi B12 vitamini elde etmenin en basit yolu hayvansal besinler tüketmektir ve genellikle vejetaryen kadınlar ne yazık ki bu besinlerden oldukça uzak durarak özellikle de kırmızı et tüketmiyorlar. Oysa ki kırmızı et oldukça zengin içerikli demir kaynaklarından en önemlisidir. Adından da anlaşılacağı gibi ete kırmızı rengi vererek kırmızı yapan içeriğinde barındırdığı miktardaki demir depolarıdır. Bu yüzden et gereğinden az miktarda tüketildiğinde birkaç ay süresinde vücuttaki B12 vitamini seviyeleri hızla düşmeye başlar ve sonrasında ise B12 eksikliğine bağlı olarak anemi meydana gelmeye başlar. Özellikle genç kız ve kadınlardaki kansızlığın ana sebepleri arasında B12 vitamini eksikliği büyük rol oynamaktadır. Ayrıca kadınlarda rastlanan rahimde miyom, makatta bulunan hemoroitin kanaması, mide ülseri aspirin veya farklı ağrı gidericilere bağlı olarak eroziv gastritle ya da ülserle bağlantılı mide kanamalarının yanı sıra daha birçok sebeple de kadınların ve genç kızların kansızlık sorunu yaşamaları son derece normaldir.

Kadınlarda kansızlık rahatsızlığından uzak kalmak amaçlı yeterli ve dengeli beslenme oldukça önemlidir. Bu nedenle bitkisel ve hayvansal besinleri dengeli ve düzenli tüketerek beslenmek için özellikle ( etli kuru fasulye, kıymalı nohut, ıspanak, yumurta ve birçok kıymalı sebze yemekleri ) tüketerek tek taraflı beslenme şekillerinden olabildiğince kaçınılmalıdır. insan sağlığı için zararlı diyet şekillerini uygulamak, sakatat ve kırmızı et tüketimi hususunda ihmalci davranmak özellikle kansızlığa neden olan problemler kendini gösterdiğinde de tıbbi bir kontrolden geçmek oldukça önem taşımaktadır. Ayrıca kansızlık sorununu ile başa çıkmak için boş kaloriye sahip besinlerin tüketilmemesi örneğin, şekerli besinler çikolata ve aşırı yağ barındıran gıdalardan uzak durulması ile hem kansızlık sorunundan kurtulmuş oluşunuz hem de vücut zarar görmemiş olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir