Günümüzün sağlık problemlerinden biri olan kansızlık yada akdeniz anemisi gibi hastalıklar artık eskiye nazaran daha sık görülmeye başlandı. Kansızlık için ne yemeli yada ne yememeli bunlar hakkında detaylı bilgiye bu haberden ulaşabilirsiniz.

Kansızlık belirtileri; halsizlik, uykusuzluk, enerji eksikliği gibi bir çok durum kansızlık belirtilerinden bazılarıdır. Her gün aynı koşullarda bir gün geçirmek can sıkıcı olabilir. Öncelikle bu konuyu bir uzmanla paylaşıp serum tedavisi görmenizde fayda var çünkü en hızlı çözüm damar yolu ile alınan ek destekle sağlanır.

Eğer bunu evinizde yapmak ve kendinizin temin edeceği besinlerle yapmak istiyorsanız size bazı önerilerimiz var. Kansızlık için özellikle pekmez ilk sırayı alır. Keçi boynuzu yada üzüm pekmezi genelde daha sık önerilir. Her sabah aç karınla tüketmenizde fayda var.

Bunun dışında öğünlerinizde kırmızı et tüketimini artırmalısınız. Kansızlık için özellikle dalak, ciğer ve kırmızı et tüketmeniz gerekiyor. Bunun dışında ceviz, siyah üzüm, pestil gibi besinlerde kansızlık için tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır.

Kansızlık yaşayanların yememesi gerekenlerin başında kepekli ekmek geliyor. Bunun dışında yemekte aynı anda yoğurt tüketilmemesi gerekiyor. Asitli içecekler, soda, çikolata gibi besinlerden uzak durmanızda fayda var.

Kansızlık kesinlikle bir uzman kontrolü altında tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Kansızlığa iyi gelen yiyecekler, kansızlığın nedenine bağlı olarak değişebilir, ancak genel olarak kansızlık için kırmızı kan hücresi üretimini destekleyen demir, B12 vitamini ve folik asit bakımından zengin besinler önerilmektedir.

Demir, kanla birlikte oksijen taşımakla görevli hemoglobin proteinin üretilmesini sağlar. Hemoglobin seviyesi düştüğünde iştah kaybı, bağ ağrısı, kabızlık, duygu dalgalanmaları ve konsantrasyon eksikliği görülebilir.

Kansızlık genellikle yetersiz beslenmeye bağlı olarak, vücudun kan üretimi için gerekli mineralleri alamamasından dolayı oluşur. Ayrıca bazı hastalıklar (anemi, siroz, kanser gibi) kırmızı kan hücresi sayısının düşmesine veya düşük olmasına yol açabilir.

Bu yüzden kansızlık ciddiye alınması ve altında yatan nedenin kısa sürede bir doktor tarafından belirlenmesi gereken rahatsızlıklar listesindedir.

Nedeni ne olursa olsun kansızlık, kanla taşınan oksijenin azlığı nedeniyle günlük hayatı etkileyen bazı sorunlara (aşırı yorgunluk, kaslarda güçsüzlük, kasılmalar, dikkat eksikliğine yol açabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir